یکی از عمده ترین ضررهای وارده به باغات سرمازدگی گلها و جوانه های تازه تشکیل شده در ابتدای بهار است. در طی سالهای اخیر تغییرات اقلیمی مزید بر علت شده و تقریبا هر ساله با این مشکل مواجه هستیم و قسمت اعظمی از محصولات و یا شاید کل محصولات در بعضی از کشتها به دلیل سرمازدگی از بین می روند.

علل اصلی بروز مشکل سرمازدگی بهاره در باغات

از عمده ترین عوامل بروز این مشکل می توانیم به عواملی مثل:

  • افت شدید دما مخصوصا در طول شب
  • بارش برف و یخ زدگی

البته باید دقت داشت که عوامل ثانویه دیگری مثل:

  • بیماری های قارچی
  • کمبود موادکودی

مرحله اول: بعد از بیدار شدن درختان و شروع جوانه زنی و گلدهی

یکی از عمده ترین دلایل بالا بودن خسارات ناشی از سرمازدگی در ابتدای بهار در باغات ضعف کودی در اکثر کشت هاست. هر چقدر درختان دارای بنیه قوی باشند، جوانه ها و گلهای تازه تشکیل شده هم قوی بوده و قدرت مقاومت بالائی در مقابله با استرس های محیطی خواهد داشت. به همین خاطر است که ما باید در ابتدای زمان بیدار شدن درختان باید نسبت به استفاده از کود بهاره (فروت ست)حتما اقدام کنیم.

مرحله دوم: بعد از بروز سرمازدگی

به جرات می توان گفت که عمده ضررها و مشکلات بعد از سرمازدگی باعث از بین رفتن جوانه ها و گلهای تازه تشکیل شده می شود و اگر به موقع از مواد و کودهای لازم در این مقطع استفاده شود می توانیم قسمت عمده ای از این آسیب ها را جبران کنیم.

مهمترین خطرات بعد از سرمازدگی برای جوانه ها و گلهای تازه تشکیل شده

بصورت کلی دو ضرر عمده بعد از بروز سرمازدگی گلها و جوانه های تازه تشکیل شده را تهدید می کند:

الف) بیماریهای قارچی

ب)کمبود شدید مواد کودی و عدم تغذیه

الف) بیماریهای قارچی

در زمان هایی که استرس های محیطی مثل افت شدید دما اتفاق می افتد شرایط برای بروز بیماریهای قارچی فرآهم می شود که بروز این حالت یکی از عمده ترین دلایل از بین رفتن و وارد آمدن آسیب های جدی به گلها و جوانه های تازه تشکیل شده است.

ب) کمبود شدید مواد کودی و عدم تغذیه

به دلیل استرس های شدید دمایی آسیب های جدی به سیستم تغذیه گلها و جوانه های تازه تشکیل شده وارد می شود و عملا امکان تغذیه را به شدت محدود می کند و به جرات می توان گفت که یکی از مهمترین عوامل ثانویه از بین رفتن گلها و جوانه های تازه تشکیل شده همین عدم امکان تغذیه است و به نوعی گلها و جوانه ها از کمبود مواد کودی از بین می روند. پرواضح است که با یک برنامه کوددهی درست و متناسب این مشکل به شکل کاملا جدی قابل پیشگیری و رفع است.

باز کردن چت
پاسخگوی آنلاین
سلام
چگونه می‌توانم کمکتون کنم؟