تغییر ذائقه مصرف کنندگان و افزایش تقاضا برای یک محصول، فرصتی ارزشمند برای تولیدکنندگان است.بامیه یک گیاه چند ساله است که می‌تواند در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل تا ۱۲۰سانتی متر رشد کند. این محصول در طیف وسیعی از غذاها از جنوب آسیا و چین تا کارائیب، آسیای جنوب شرقی و آفریقای غربی مورد استفاده قرار میگیرد.طبق آمار کاناداپیش بینی می‌شود مهاجران آسیایی عمدتا از هند، چین و فیلیپین 7/55 تا 9/57 درصد، افراد تازه وارد را تا سال ۲۰۳۶ تشکیل می‌دهند طبق مطالعه موردی سال ۲۰۱۸ مرکز تحقیقات و نوآوری وینلند ، پیش بینی می شود تقاضا برای بامیه بین سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۲۶  68 درصد افزایش یابد.اما ایوان الفورد ، متخصص توسعه محصولات وزارت کشاورزی ، غذا و امور روستایی انتاریو (OMAFRA) ، می گوید توسعه زیرساخت های تأمین جایگزینی برخی از واردات کشور با تولید داخلی می تواند زمان بر باشد.

امروزه عمده بامیه تازه در کانادا از ایالات متحده ، مکزیک و آمریکای مرکزی وارد می شود. اطلاعات حاصل از سرشماری کشاورزی سال ۲۰۱۶ فقط ۴۹ هکتار بامیه تولید شده در کانادا و 4/39 هکتار از آن در انتاریو را محاسبه می کند.با این حال ، وینلند پیش بینی می کند تولید داخلی بامیه از سطح فعلی افزایش یابد و ۳۰ درصد از بازار را تا سال ۲۰۳۰ در بر بگیرد که شامل ۴۳۷ هکتار با ارزش تخمین زده شده برای هر هکتار مزرعه حدود 3/24 میلیون دلار در سال.در کانادا ، یک فصل بامیه معمولی می تواند از اواخر فروردین  شروع شود و تا زمان اولین سرما ، معمولاً در ماه سپتامبر ادامه یابد. این محصول را می توان مستقیماً در خاک کشت کرد ، اما برای افزایش فصل رشد ، الفورد به تولیدکنندگان توصیه می کند که گیاهان خود را در اواخر فروردین در گلخانه شروع کنند و پس از پایان خطر سرما زدگی ، آنها را پیوند بزنند.کوفی ، که از دو سال پیش شروع به پرورش بامیه کرد ، می گوید: “یکی از مشکلات کشت بامیه، علف های هرز می‌باشد. “ما همچنین از مالچ برای کنترل علف های هرز استفاده می کنیم ، بنابراین در اواخر فروردین بذر گیاهان را به گلخانه میبریم و سپس در اوایل خرداد پس از خطر سرما زدگی آنها را در مزارع کاشت خواهیم کرد” با توجه به روش های توصیه شده تولید وینلند ، بامیه پس از ورود به مزرعه ، در تخت هایی برافراشته و پوشیده از مالچ پلاستیک سیاه بهترین رشد را می کند. الفورد می گوید ، دسترسی به آبیاری نیز برای محصول مهم است. پوشش های ردیف شناور و پلاستیک سوراخ دار ممکن است عملکرد را به حداکثر برسانند، اگرچه آزمایش های صحرایی که در سال  ۲۰۱۷ انجام شد ، نشان داد که پوشاندن گیاهان باعث افزایش حضور شته ها نیز می شود.

بامیه می تواند آفاتی از جمله کنه های عنکبوتی دو نقطه ای و انواع مختلف سوسک ها را به خود جلب کند.کارشناسان می گویند بزرگترین مانع تولیدکنندگان در مقیاس بزرگ ، کار است. فصل برداشت می تواند از هشت تا 12 هفته طول بکشد و اوج فصل آن در مرداد و شهریور می باشد. در این مدت بامیه باید روزانه برداشت شود ، زیرا غلاف های دانه آن به سرعت رشد می کنند.جهت برداشت،  گیاهان مناسب را انتخاب کنید و توجه داشته باشید که نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشند.

در پرورش بامیه مکان کاشت  نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته الفورد ، تولیدكنندگان روستایی می توانند زیرساخت های لازم را برای استفاده در تولید عمده داشته باشند ، در حالی كه تولیدكنندگان در نزدیكی شهرهای بزرگ ممكن است فرصت های بیشتری برای فروش مستقیم به مصرف كننده پیدا كنند.  بیشترین فروش بامیه از طریق، بازارهای كشاورزان در منطقه تورنتوی بزرگ (GTA)  انجام می شود.

منبع:

https://www.fruitandveggie.com/seeds-of-opportunity-okra/

باز کردن چت
پاسخگوی آنلاین
سلام
چگونه می‌توانم کمکتون کنم؟